Psikolojik Değerlendirme Çocuğunuza Nasıl Yardımcı Olabilir?
25th July 2021 By 7 Renk
blog

Çocuklar, çeşitli nedenlerle psikolojik değerlendirmeye sevk edilir. Evde ya da okulda dikkat ya da davranış sorunları yaşayabilirler, zorbalığa maruz kalabilirler, depresif, endişeli olabilirler ya da öğrenme güçlüğü çekebilirler. Çocuklar okulda zorluk yaşadıklarında veya yaşıtlarının gerisinde kaldıklarında, genellikle bir danışman veya öğretmen değerlendirmesi önerilir.

Bu değerlendirmenin sonuçları, çocuğun özellikle nerede iyi durumda olduğunu ve hangi alanlara odaklanması gerekebileceğini bize söyler (örneğin, teşhis edilmemiş öğrenme güçlüğü). Çocuğunuzu değerlendirmek, akademik ve duygusal işleyişini geliştirmeye yardımcı olabilir

Psikolojik değerlendirmeyi kim yapar?
Psikolojik değerlendirmeler, yüksek nitelikli çocuk psikologları ve konu uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Bu uzmanlar, çocuğun güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirir ve ardından çocuğun ilerlemesine yardımcı olacak bir yaklaşım bulmak için ebeveynler ve öğretmenlerle birlikte çalışır.


Nasıl?
Bu değerlendirmeler okulda uygulanan"başarı" testler değildir ve çocuk tarafından çalışılamaz. Aslında, çocuğun değerlendirme konusunda rahat olması daha iyidir, bu nedenle değerlendirme başarılı veya başarısız bir test değildir.

Psikolojik muayene sırasında psikolog:

Davranışları ve duygusal kapasiteleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için çocukla (ve daha sonra ebeveynleri ile) konuşun. Ayrıca mekansal işleme gibi alanlarda çocuğun nörolojik fonksiyonlarını da inceleyeceksiniz. Bazı durumlarda, çocuğun eğitimcileri veya çocuk bakıcıları da tanıdıkları diğer kişilerle konuşabilir.


Değerlendirme sırasında çocuğu gözlemleme Değerlendirmenin nedenine bağlı olarak, çocuk psikoloğu, başkalarıyla etkileşimlerini daha iyi değerlendirmek için çocuğu evde veya okulda da ziyaret edebilir.
Çocuğunuza standart bir test yaptırın Bu testler birçok farklı kişi tarafından yapılmıştır ve psikoloğun çeşitli becerileri değerlendirmek için çocuğunuzun puanlarını başkalarıyla karşılaştırmasına olanak tanır.Psikologlar, bir çocuğun hareket (el becerisi) veya davranış gibi alanlarda ve okuma, yazma ve matematik gibi konularda nasıl çalıştığını bilmek ister.Çocuk hakkında daha fazla bilgi edinmek için çocuğun okul kayıtlarını, tıbbi kayıtlarını veya test görüşmesini veya ebeveynleri veya öğretmenleri inceleyebilir.
Psikolojik testler hızlı testler değildir. Psikoloğun bir çocuk hakkında tüm ayrıntılara sahip olduğundan emin olmak için değerlendirme muhtemelen birkaç saat ve genellikle birkaç seans alacaktır. Çocuk psikoloğu bu bilgiyi toplayarak çocuğun nerede yardıma ihtiyacı olduğunu anlar ve destek stratejileri geliştirmede tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olur.

Psikolojik muayenenin sonuçları
Testi tamamladıktan sonra, çocuk psikoloğu sonuçları çocuğun ebeveynleri ile tartışır. Sonuçların çocuğun potansiyeli, yeteneği veya yeteneği hakkında her şeyi söyleyerek aileye ile durum hakkında istişare eder.Bu bilgiler gizli kalır.

Çocuk psikoloğu, çocuğun iyi olduğu alanları tartışır ve ele alınması gereken alanlarda çocuğun gelişmesine yardımcı olmak için önerilerde bulunur. Bir çocuğa öğrenme güçlüğü veya davranışsal veya duygusal bir sorun teşhisi konulursa, çocuğun bu özel endişe veya sorunla nasıl başa çıkabileceği konusunda önerilerde bulunulur.

Çocuk psikologları, bir çocuğun sorunlarını değerlendirerek ve anlayarak, olumlu başa çıkma stratejileri sağlayabilir, çocukların stresini azaltabilir ve yeterliliklerini ve iyilik hallerini artırabilir.

Bu makale 7 Renk Akademi editörleri tarafından yayınlanmıştır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.

Değerli okuyucumuz. 7 Renk Akademiden aldığınız sertifikalarınızı rahatlıkla www.kariyer.net gibi sitelere eklebilirsiniz.