Çocuk Gelişimi Sertifikası Olanların İş Olanakları
23rd September 2021 By 7 Renk
blog

Çocuk gelişimi sertifikası olanların hangi meslek alanlarında çalışabileceklerini merak ettikleri bilinmektedir. Dolayısıyla bu konuya açıklık getirirken birden fazla hususa detaylarla değinmek gerekecektir. Örneğin çocuk gelişimi sertifikası nerelerde çalışabilir dendiğinde akla iş olanaklarının hangi kurumları içerdiği gelmektedir. Burada hızlıca devlet ve özel kurum ayrımının belirtilmesi mümkündür. Çünkü devlet kurumlarında eğitim alanında çalışmak isteyenlerin formasyon almaları zorunludur. Elbette eğitimci statüsünde çalışılması zorunlu değildir. Bu sebeple eğitim kurumlarının rehberlik ya da danışmanlık bölümlerinde çalışılması uygundur. Buradan geçilebilecek bir başka çalışma alanı ise yine devlete bağlı olan ancak formasyon gerektirmeyen iş alanlarını belirtecektir. Sosyal hizmetler ya da çocuk esirgeme kurumları bünyesinde çalışma imkanı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra sevgi evlerinde, kreşlerde ya da anaokullarında iş bulunması olağandır.

Çocuk gelişimcisi olmayı hayal eden kişilerin lisans eğitimlerinde buna uygun bölümleri tercih ettikleri bilinmektedir. Ancak hangi bölüm okunursa okunsun bir çocuk gelişimi ve eğitimi sertifika programı tercih edilebilmektedir. Çünkü lisans bölümünde doğrudan çocuk gelişimi ve eğitimi akademik programını tamamlamayan kişiler de olabilmektedir. Bu kişilerin sertifika sürecini tamamlayarak farklı alanlarda çalışma olanağı bulmaları yerinde bir hareket olacaktır. Devlete bağlı kurumların yanı sıra özel kurumlarda da çocuk gelişimi uzmanı olarak çalışılabilmektedir. Çeşitli anaokulları, kreşler ya da okul öncesi eğitim kurumları buna olanak tanımaktadır. Elbette özel rehabilitasyon ya da terapi merkezlerinde de çocuk gelişim uzmanı olarak işe girilebilmektedir. Dolayısıyla bir çocuk gelişim uzmanını birbirinden farklı iş tanımları karşılamaktadır denebilir.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Sertifika Geçerlilikleri Nelerdir?

Çocuk gelişimi sertifikalarının geçerliliğinden söz ederken iki temel faktöre değinmek gerekecektir. Bunların çocuk gelişimi sertifikası nerelerde çalışabilir sorusunu açıklamaya yardımcı olacağı ortadadır. Nitekim geçerliliği olmayan bir sertifika programı kişilerin iş bulma olanağını düşürebilmektedir. Geçerliliğin elde edilmesi ise iki ayrı onaya bağlıdır. Bunların ilki sertifikaların üniversite onaylı olmalarına ilişkindir. İkinci sertifika yeterliliği ise MEB onaylı olması ile sağlanmaktadır. Çocuk gelişimi sertifika eğitimlerine bakıldığında Milli Eğitim Bakanlığı onalı bilgisine rastlanabilmektedir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sunulan eğitimlere de katılmak mümkündür. Bununla birlikte üniversitelerden alınabilen sertifikalar üniversite e MEB onaylı olmaları bakımından yüksek geçerliliği sağlamaktadır. Fakat bu geçerliliği sunan sayısız özel sertifika kurumunun olduğu da unutulmamalıdır.

Çocuk gelişim uzmanı olmak isteyenlerin sertifika programlarına yazılmaları mümkündür. Süreç tamamlandığında lisans düzeyinin üstüne eklenen bir sertifika daima kişinin yetkinliğini artıran unsurlardandır. Ayrıca gerek devlet kurumlarında gerek ise kamu kurumlarında iş bulunması kolaylaşacaktır. Özel kurumlar için de çocuk gelişim uzmanı sertifikası alınmış olması fark yaratabilmektedir. KPSS ya da formasyon zorunluluğunun bulunmadığı özel kurumlarda sertifikalar daha önemli bir hal alabilmektedir. Bu sebeple sertifikaların öneminin hem iş bulma hem de yetkinlik kazanma sürecinde yüksek olduğu belirtilebilmektedir. Sertifikasını alan bireylerin özel veya kamu eğitim kurumlarında ya da sevgi evlerinde çalışmaları uygundur. Rehabilitasyon ya da terapi merkezlerinin çocuk gelişim uzmanı departmanlarında da iş bulunması olağandır.

Çocuk Gelişimcisi Olmak İçin Sertifika Alma Süreci

Çocuk gelişimi bölümünün ardından sertifika programlarına kyıt olmak isteyenler bunu kolayca gerçekleştirebilirler. Yani çocuk gelişimi ve eğitimi lisans bölümünün okunmasının ardından sertifika programına kayıt olunması gereksiz görülmemelidir. Çünkü sertifika eğitimleri içerisinde doğrudan meslek hayatına katkı sağlayacak tecrübeler edinilebilmektedir. Bununla birlikte farklı lisans programlarından mezun olan bireylerin de sertifika eğitimlerine geçiş yapmaları söz konusu olabilmektedir. Böylece çocuk gelişimi sertifikası nerelerde çalışabilir konusunda daha net açıklamalara ulaşılması da mümkündür. Çünkü sosyal hizmetler, psikoloji, sosyoloji bölümünden mezun olanların da çocuk gelişimcisi olmaları mümkün hale gelecektir. Sertifika programları bu bakımdan meslek hayatına atılmak isteyen mezunlara büyük olanaklar sunmaktadır.

Çocuk gelişim uzmanlarının çocuklarla sağlıklı bir iletişime sahip olmaları gerekmektedir. Dolayısıyla sertifikaların eğitim programlarında hem sosyal ilişkilere hem de psikoloji konularına yönelim sağlanan dersler bulunmaktadır. Bunların haricinde çocukların problemlerinin saptanması ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi de mühimdir. Özellikle sosyal, psikolojik, travma ya da gelişime yönelik problemlerde çocukların doğru tedavi süreçlerine yönlendirilmeleri gerekecektir. Tabi ki çocuk gelişimi sertifika eğitimleri içerisinde yalnızca sorunlara yönelik çözümler edinilmemektedir. Ayrıca eğitim alanına yönelik tekniklerin ve daha aktif bir iletişim ortamının sağlanması da hedeflenmektedir. Buna benzer olarak çocuk ile ebeveyn ilişkisinin doğru kurulmasına dair olgular öğrenilmektedir. Dolayısıyla herhangi bir çalışma bağlamına katılacak olan çocuk gelişimi uzmanının farklı disiplinlere yönelik yetkinliğini kazanacağı belirtilebilmektedir. Bunların arasında hem sosyal hem de psikolojik uygulamalar vardır.

Değerli okuyucumuz. Siz de çocuk gelişimi  hakkında daha geniş bilgiye sahip olmak isterseniz buraya tıklayarak çocuk gelişimi programlarımıza göz atamanızı öneririz.

Ayrıca aldığınız belgeleri cvlerinize ve www.kariyer.net gibi sitelere eklebilirsiniz.