Anaokulu Öğretmenliği Eğitimi Nasıl Alınır?
19th September 2021 By 7 Renk
blog

Anaokulu öğretmenliği yapabilmek için 4 senelik bir lisans programının tamamlanması gerekmektedir. Bu lisans programı doğrudan okul öncesi öğretmenliği bölümünde yapılmaktadır. Ancak bu meslekle ilişkili birkaç bölümde daha anaokulu öğretmenliğine uygun eğitimler verilmektedir. Dolayısıyla meslek tanımına yeterlilik sağlayan lisans programlarından da söz edilmesi yerinde olacaktır. Çocuk gelişimi bölümünde okuyanlar da özel okullarda çalışabilmektedir yapabilmektedirler. Lisans programlarının 4 senelik olduğu bilinmektedir. Ancak lisans programının bitirilmesinin ardından yüksek lisans yapma olanağı da bulunmaktadır. Böylece meslekte uygulanacak stratejiler üzerine daha yetkin bilgiler edinilebilmektedir. Ayrıca tecrübe kazanmak ya da eğitimini bir üst seviyeye taşımak adına yüksek lisans programları önem taşımaktadır.

Anaokulu öğretmenlerinin çeşitli kurumlarda görev almaları mümkündür. bunların başında devlete bağlı anaokulu kurumları bulunmaktadır. Ancak ülke çapında özel anaokulu merkezlerinin de ne denli fazla olduğu bilinmektedir. Bu nedenle anaokulu öğretmenliği bölümü en çok başvurulan akademik programlardan biri olmaktadır. Elbette anaokulu öğretmenlerinin belirli becerileri kazanmaları zorunludur. Bunların arasında eğitim alanına yönelik beceriler olduğu gibi psikoloji ve sosyolojiye yönelik hususlar da bulunmaktadır. Çünkü çocuk gelişiminin ve eğitiminin diğer olgularla birlikte yürütülmesi söz konusudur. Özellikle örgün eğitim hayatına atılmadan önceki süreçte çocukların eğitime adapte edilmesi mühim bir iştir. Okul öncesi öğretmenliğinde eğitim sertifikasının alınması da bu bakımdan iş adaylarına katkıda bulunmaktadır.

Anaokulu Öğretmeninin İş Tanımı Nedir?

Anaokulu öğretmeni olan bir bireyin hem devlete bağlı kurumlarda hem de devlet onaylı kurumlarda çalışma şansı vardır. Bu sebepten ötürü başvurulacak kurumun gereksinimleri karşılanmalıdır. Okunması gereken lisans programları arasında doğrudan okul öncesi öğretmenliği yer almaktadır. Ancak çocuk gelişimi ya da aile ekonomisi bölümlerinin okunmasıyla birlikte de anaokulu öğretmenliği yapılabilmektedir. İş tanımında önemli hususlar bulunan anaokulu öğretmenlerinin kendi yetkinliklerini tamamlamaları da önemlidir. Bu bağlamda alınabilecek ek sertifikalar ile gelişim düzeyinin yükseltilmesinden söz edilebilmektedir. Eğitim, kişisel gelişim, çocuk psikolojisi gibi sertifika programları incelenmelidir. Bunların yanı sıra eğitmenlik yapacak kişinin kendi becerilerini doğrulayacağı öfke ve sinir kontrolü, etkili konuşma ve diksiyon eğitimlerine bakılması uygundur.

Anaokulu öğretmeni olacak kişilerin öğrencileri doğru gözlemlemeleri gerekmektedir. Böylelikle ebeveynler ile görüşmeler sağlanmalı ve öğrenciler yakından tanınmalıdır. Çocukların sağlık durumlarına hakim olunması da eğitim süreci boyunca önem arz edecektir. Okul öncesi öğretmenliğinde çocukların beslenme ihtiyaçlarının dengeli ve uygun bir biçimde giderilmesi de mühim hususlardandır. Bunların yanı sıra okul öncesi öğretmenliği yapacak kişilerin iş tanımında okul sınırları içerisinde çocukların güvenliğinin sağlanması da bulunmaktadır. Elbette müfredata uygun olarak hazırlanan eğitim modelleri de eğitim sürecinin en temel hususlarındandır. Çocukların yeterli eğitimi çeşitli eğitim modelleri ile görmeleri uygundur. Eğitim materyallerinin ise anaokulu öğrencilerine uygun bir düzeyde hazırlanması gerekmektedir. Oyun kavramına olan farkındalığın olumlu biçimde yönlendirilmesi ise anaokulu öğretmenlerinin iş tanımlarından bir diğeridir.

Anaokulu Öğretmenliği Okunabilecek Üniversiteler Hakkında

Anaokulu (okul öncesi) öğretmenliği için okunabilecek bölümlerden yazının başında söz edilmiştir. Şimdi temel okul öncesi öğretmenliği bölümünün hangi üniversitelerde bulunduğu örneklendirilmelidir. Anaokulu öğretmenliği ve okul öncesi öğretmenliği programlarının bulunduğu pek çok devlet üniversitesi vardır. Bu devlet üniversitelerine özel üniversite seçenekleri de eklenmektedir. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi birkaç üniversite örneğini ifade etmektedir. Bunların yanı sıra Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi de anaokulu öğretmenliği lisans bölümüne sahiptir. Dileyen öğrencilerin Yıldız Teknik Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ya da Pamukkale Üniversitesi opsiyonlarını incelemeleri de mümkündür. Tüm bu üniversitelerin yanında ODTÜ, Kırıkkale Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi de anaokulu öğretmenliği lisans eğitimlerini sunmaktadır denebilir.

Lisans programı bittiğinde KPSS sınavına girilmesi gerekmektedir. Ancak iş hayatına başlamadan önce akademik gelişimini yükseltmek isteyen mezunlar da olabilmektedir. Bu gibi mezunların sertifika alma şansları da bulunmaktadır. Özel kurumlardan ya da üniversitelerden Meb onaylı sertifikalar alınabilmektedir. Yüksek lisans düzeyinde devam edilmesi ise diğer eğitim süreci seçeneklerindendir. Yine lisans programını sunan üniversitelerin neredeyse her birinde anaokulu (okul öncesi) öğretmenliği yüksek lisans eğitimleri yer almaktadır. Bu gibi programlara kayıt olunması ile eğitim tekniklerinin ve kuramsal becerilerin artırılması olağandır.

Değerli okuyucumuz. Siz de çocuk gelişimi  hakkında daha geniş bilgiye sahip olmak isterseniz buraya tıklayarak çocuk gelişimi programlarımıza göz atamanızı öneririz.

Ayrıca aldığınız belgeleri cvlerinize ve www.kariyer.net gibi sitelere eklebilirsiniz.