Montessori Eğitimi Alma Yolları
28th September 2021 By 7 Renk
blog

Montessori eğitim nedir diyenlere bu yöntemin kuramsal bilgilerinden söz etmek gereklidir. Özellikle Montessori eğitim modelinin çocuklara ne gibi olanaklar sağladığı bilinmelidir. Kendini keşfetme çağındaki küçük çocukların rahatlıkla iç dünyalarını ifade etmeleri beklenmektedir. Elbette bu travma, içe kapanık olma ya da olumsuz vakalar durumunda bazı çocuklar için zorlayıcı olabilmektedir. Dolayısıyla Montessori yöntemleri sadece çocukların gelişim sürecine yardımcı olmamakla birlikte çocukların problemlerini yansıtmalarını da mümkün kılmaktadır denebilir. Günümüzde sıklıkla kullanılan Montessori eğitim modelinin farklı çalışma alanlarında geçerli olduğu da söylenebilmektedir. Okul öncesi eğitim kurumlarından rehabilitasyon merkezlerine ya da çocuk terapisi merkezlerine dek Montessori tekniklerinin uygulandığı bilinmektedir.

Montessori eğitim tekniklerinin uygulanabilmesi adına bu yöntemin temel prensipleri öğrenilmelidir. Bu konuda uzmanlaşmak isteyenler yalnızca çocuklarla ilişkili çalışma ortamlarında bulunan kişiler değildir. Ayrıca ebeveynler için de ev ortamında oluşturulabilecek Montessori eğitim metotlarının öğrenilmesi mümkündür. Montessori eğitimlerini çeşitli üniversitelerin sertifika programları arasında bulmak olağandır. Bunun yanı sıra özel sertifika kurumlarında da sayısız seçenek bulunmaktadır. Böylece Montessori tekniklerinin ve uygulama becerilerinin edinilmesi sağlanmaktadır. Eğitim programlarının sonunda sertifika alınması ise iş hayatına atılacak kişilere katkıda bulunacaktır. Nitekim özellikle okul öncesi eğitim kurumlarında ve özel kreşlerde bu gibi sertifikaların eğitmenin yetkinliğini doğruladığı söylenebilmektedir. Montessori eğitim modelinde çocukların kendi özgür ortamlarında yaptıkları bireysel yönelimlerinin gözlemlenmesi esastır.

Montessori Eğitmenlik Eğitimi Ne İşe Yarar?

Montessori eğitmenlik eğitimi, bu teknikleri uygulayacak kişilere yetkinlik kazandırmaktadır. Yani Montessori eğitim modelinin temel prensiplerinin ya da çeşitli etkinliklerinin öğrenilmesi söz konusudur. Dolayısıyla Montessori eğitim nedir konusunda biraz da eğitmenin rolüne değinilmelidir. Bu eğitim programlarına katılabilecek kişilerden önce eğitim süresince ne gibi becerilerin edinildiği açıklanmalıdır. Öncelikle eğitim modelini uygulayacak olan bireylerin hangi noktalara dikkat etmesi gerektiğinden söz edilebilmektedir. Eğitmenler çocukların oyun anlarına ya da etkinlik süreçlerine gerekmedikçe dahil olmamalıdırlar. Çocuğun zorluk çektiği, sağlık sorunu yaşadığı ya da yaptığı etkinlikten keyif almadığı görülürse yönlendirmelerin yapılması uygundur. Bununla birlikte etkinlik ortamının hazırlanması ve en uygun hale getirilmesi de eğitmenin görevidir. İşte sertifika eğitimlerinde kuramsal bilgilerin yanı sıra bu gibi detaylara da değinilmektedir.

Montessori eğitmeninde olması gereken beceriler de önemlidir. Örneğin sağlıklı bir iletişimin kurulması adına sosyal becerilerin kazanılması gerekmektedir. Bu iletişimin ise çocuğa duyulan saygıyı simgelemesi Montessori temel prensipleri arasında yer almaktadır. Montessori eğitmenlik eğitimi boyunca ödül ve ceza gibi kavramların yerine kullanılabilecek yönlendirmeler edinilmektedir. Çocuğun baskılı bir ortamda çalışmasındansa kendi özgür ortamında gözlemlenmesi çok daha uygun bulunmaktadır. Böylece çocuğun hangi eğilimlerinin ve tercihlerinin olduğunu anlamak kolaylaşmaktadır. Bunların yanı sıra özel yetenekli çocukların ilgi alanlarının keşfedilmesi de söz konusudur. Elbette Montessori eğitimleri boyunca tuvalet eğitiminden görsel sanatlar, bilim etkinliklerinden dil eğitimine kadar ne gibi materyallerin kullanılabileceği de öğrenilmektedir.

Montessori Eğitim Programlarına Kimler Katılabilir?

Montessori eğitimine dair merak edilen konulardan biri de eğitim sürecine kimlerin dahil olabileceğidir. Öncelikle eğitimlerin her bireye açık olduğunu söylemek gerekmektedir. Özellikle ebeveynlerin bu gibi eğitim modellerine gösterdikleri eğilimin günümüzde artış gösterdiği belirtilebilmektedir. Çünkü çocuğun okul hayatına geçmeden önce evde aldığı eğitim süreci de gelişimini doğrudan etkilemektedir. Birbirinden farklı gelişime destek sunan çocuk eğitim modelinin olduğu da bilinmektedir. Ancak Montessori eğitim nedir dendiğinde bireysel kimliğin çok daha net biçimde ortaya koyulabildiğinden bahsedilebilmektedir. Haliyle ebeveynlerin Montessori eğitmenlik eğitimlerine katılmaları mümkündür. Bunun dışında bazı meslek alanlarında görevli olan çalışanların da eğitimlere yoğun talep gösterdikleri görülmektedir. Özellikle okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan eğitmenlerin teknik açıdan gelişmeleri söz konusu olacaktır.

Montessori eğitmenlik eğitimlerinde yöntemin hangi alanlarda ve durumlarda geçerlilik taşıdığı da anlatılmaktadır. Bununla birlikte metodun hangi yaş aralığındaki çocuklara uygulanabildiği de belirtilmektedir. Dolayısıyla kapsamlı bir eğitim süreci boyunca psikoloji disipliniyle doğrudan ilişkili olan hususların kazanımı da sağlanmaktadır. Günümüzde Montessori eğitmenlik eğitimlerine katılan kişiler arasında doktorlar, hemşireler ve çocuk bakıcıları da yer almaktadır. Bunun yanı sıra psikologlar, psikiyatrlar ve pedagoglar da eğitimlere katılabilen kişiler arasındadır denebilir. Özel eğitim kurumlarının kreş, anaokulu ya da okul öncesi eğitim merkezi gibi bağlamlarında çalışanların eğitmenlik eğitimlerine dahil olmaları uygun bulunmaktadır. Tüm bu katılım olanaklarının dışında Montessori eğitimini kimler alabilir sorusuna sosyologları ya da çocuk gelişim uzmanlarını da eklemek gerekmektedir. Aile danışmanlığı yapanlar veya sevgi evleri gibi kurumlarda çalışan kişiler de çocuklara uygun ortamı sunmak adına Montessori eğitimlerini alabilmektedirler.

Değerli ziyaretçimiz. Siz de montessori eğitimi hakkında daha geniş bilgiye sahip olmak isterseniz buraya tıklayarak montessori eğitmenlik programlarımıza göz atamanızı öneririz.

Ayrıca aldığınız belgeleri cvlerinize ve www.kariyer.net gibi sitelere eklebilirsiniz.