Masal Terapisi Eğitimi Hangi Sektörde Geçerlidir?
27th September 2021 By 7 Renk
blog

Masal terapisi eğitimi almak isteyen kişilerin farklı lisans bölümlerinden mezun olmaları bir farklılık yaratmayacaktır. Dileyen herkesin bu gibi eğitim programlarına katılmalarının uygun olacağı belirtilebilmektedir. Ancak söz konusu meslek tanımında gelişmek isteniyorsa akademik eğitimin bu uygulama ile ilişkili olması gerekecektir. Örneğin üniversitelerin ilgili akademik programlarından mezun olan kişilerin masal terapisi eğitimi için sertifika kurumlarına başvurmaları olasıdır. Böylece masal terapisi tekniklerinin ve çeşitli uygulama yöntemlerinin tam anlamıyla kazanılması mümkün olacaktır. Dolayısıyla aslında masal terapisi eğitimlerinin geçerlilik sağladığı çalışma alanlarının oldukça kapsamlı bir hal aldığı belirtilebilmektedir. Psikoloji ve sosyoloji disiplinlerine ilişkin farklı çalışma alanlarında masal terapisti olunması olağandır. Bunların arasında yalnızca eğitim kurumları yer almamaktadır.

Masal terapisi alan bireylerin çalışabilecekleri iş tanımları arasında farklı seçenekler bulunmaktadır. Örneğin devlete bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında ya da sosyal hizmetler bölümlerinde iş bulunması mümkündür. Yine özel kurumlara bağlı terapi ya da rehabilitasyon merkezlerinde masal terapisi uzmanı olarak görev alınabilmektedir. Bir başka çalışma alanına ise kreş, anaokulu ve okul öncesi eğitim merkezlerini örnek vermek olağandır. Bunların yanı sıra özel sağlık kuruluşlarının terapistlik hizmetlerinde iş olanaklarına rastlanabilmektedir. Çocuk esirgeme kurumlarında veya sevgi evlerinde masal terapisti olarak çalışılması söz konusudur. Psikolojik danışmanlık merkezlerinde de masal terapisi eğitimlerinin geçerlilik taşıdığı belirtilebilmektedir. Görüldüğü üzere masal terapisi eğitimlerinin katkıda bulunduğu çalışma ortamları oldukça kapsamlıdır. Bu nedenle eğitim sürecine katılmak isteyen kişiler de farklı meslek gruplarındaki çalışanlardan oluşabilmektedir.

Masal Terapisi Eğitimi Almak İçin Katılım Koşulları

Masal terapisi eğitiminin alınması için belirli bölümlerin okunması daha uygundur. Yani akademik eğitim hayatında bu meslek tanımına ilişkin dersleri görenler daha yetkin bir temel bilgi birikimine sahip olmaktadırlar. Ancak katılım koşulları yerine masal terapisi eğitimi alabilecek kişilerden söz etmek daha doğru olacaktır. Öncelikle doktorların ve hemşirelerin bu eğitimlere katılabildiklerini söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra çocuk bakıcısı olan bireyler ya da çocuk gelişimi uzmanları da masal terapisi sertifikasını elde edebilirler. Özel eğitim uzmanları, rehber öğretmenler, okul öncesi öğretmenleri veya branş öğretmenleri de eğitim sürecine dahil olabilecek kişiler arasındadır. Uygun bulunan meslek tanımları arasında aile danışmanlığı, psikolog, psikiyatr, psikolojik danışmanlık da yer almaktadır. Sosyal hizmet uzmanlarının ya da okul öncesi eğitmenlerinin de masal terapisi eğitimini almalarında fayda vardır.

Masal terapisti olunması için gereken niteliklerden de söz etmek gereklidir. Çünkü bu sertifika ve eğitim süreçlerine katılma koşulları aslında temel yetkinliklerin edinilmiş olmasına yöneliktir. Dolayısıyla bir masal terapisi uzmanından hangi becerilerin beklendiği de açıklanmalıdır. Öncelikle mutlaka sağlıklı bir iletişim kurma becerisinin bulunması gerekmektedir. Böylece terapiye katılacak çocuklarla ya da yetişkinlerle etkin bir iletişim bağlamı yaratılacaktır. Masal anlatım tekniklerinin edinilmesi de bu terapinin en önemli noktalarındandır. Gerek diksiyon ve beden dili kullanımı gerek ise masalların tercihi mühim hususların arasında yer almaktadır. Yine çocukların davranışlarının ve duygu durumlarının doğru gözlemlenmesi ve analiz edilmesi gereklidir. Buna göre terapi sürecinin planlanması ve doğru tekniklerin seçilmesi uygun olmaktadır. Dolayısıyla masal terapisi eğitimi kimler alabilir sorusuna farklı çalışma alanlarından örnekler sunulabilmektedir.

Masal Terapisi Eğitimi ve Ders İçerikleri

Masal terapisi eğitim sürecinde gerek teorik gerek ise uygulamalı derslere rastlanmaktadır. Özellikle terapi sürecinin doğru planlanması ve çocuklar ile sağlıklı bir iletişim ortamının hazırlanması hedeflenmektedir. Ardından doğru masal seçimleri ve etkili anlatım teknikleri ile terapinin yararı ve etkisi artırılabilmektedir. Masal terapisine katılabilecek çocuklar arasında travma, şiddet, taciz durumlarına maruz kalmış bireyler yer alabilmektedir. Bunun yanı sıra psikolojik veya fiziksel gelişim bozukluğuna sahip olan çocuklar da masal terapisine dahil olabilmektedirler. Bunun gibi pek çok belirtinin çözümlenmesi ya da saptanması masal terapistinin öncelikli hedeflerindendir. Bu sebeple ders paketlerinin içeriğinde psikoloji ve sosyoloji bağlamında eğitimler de yer almaktadır. Çocuk psikolojisinin ve duygu durum bozukluklarının bilinmesi mühimdir. Masal terapisi eğitimi ancak bu gibi detaylara hakim olunmasıyla birlikte tamamlanmaktadır.

Masal terapisi sertifikalarının alınması sayesinde hem eğitim sektöründe hem de özel sektörde iş bulunabilmektedir. Eğitim kurumlarının yanı sıra özel kurumların rehabilitasyon ve terapi merkezlerinde görev alınması da olağandır. Bu nedenle uygulamalı bilgilerin iş hayatına atılacak olan masal terapisi uzmanlarını bir adım öne çıkaracağı söylenebilmektedir. Özellikle masal terapisi sertifika eğitimleri boyunca farklı uygulamaların edinilmesi tecrübe artırıcı olgulardandır. Ayrıca masal terapisinin kimlere uygulandığı ya da hangi durumlarda iyileşme sağlandığı da dersler boyunca edinilen bilgiler arasındadır. Bu gibi kazanımların ardından masal terapisi merkezleri başta olmak üzere çeşitli kurumlarda işe girilebilecektir.

Değerli okuyucumuz. Siz de masal terapisi eğitimi hakkında daha geniş bilgiye sahip olmak isterseniz buraya tıklayarak masal terapisi programlarımıza göz atamanızı öneririz.

Ayrıca aldığınız belgeleri cvlerinize ve www.kariyer.net gibi sitelere eklebilirsiniz.