Dış Ticaret Eğitiminin Kapsamı Nedir?
25th September 2021 By 7 Renk
blog

Dış ticaret eğitimi üniversitelerin çeşitli ön lisans ve açık öğretim programları arasında yer almaktadır. Her yıl üniversite seçimi yapacak kişilerin eğilim gösterdikleri alanlardan biri dış ticaret olmaktadır. Kapsamı uluslararası ilişkiler ya da halka ilişkiler ile farklılık taşıyan programın eğitim aşamalarından bahsetmek mümkündür. Özellikle akademik eğitiminde dış ticaret bölümünü okumak isteyenleri farklı opsiyonlar beklemektedir. Ancak temel eğitimlere bağlı olarak belirli derslerden söz etmek iyi olacaktır. Böylece kişilerin bölümün eğitim programı kapsamında hangi derslerle karşılaşacaklarını bilmeleri olağandır. Dış ticaret programında bu departmanda yürütülen iş tanımlarının tamamına hakim olunması sağlanmaktadır. Çalışma hayatına geçecek mezunları ise yüksek lisans ya da sertifika gibi üst düzey eğitim programı olanakları beklemektedir.

Dış ticaret eğitiminde genel olarak ithalat ve ihracat eğitimine rastlanmaktadır. Bununla birlikte gümrük ve bankacılık hususlarında da yetkinlik kazanılması söz konusudur. Dış ticaret eğitimi mezunları bu bölümdeki işlere hakim olarak uygulamalı becerileri kazanmaktadırlar. Ayrıca yönetim, ticaret ve ekip çalışması vizyonlarının kazanılması için sertifika programları da önem taşımaktadır. Dış ticaret bölümünün üniversitelerde 2 yıllık ve açık öğretim opsiyonları ile bulunması nedeniyle 4 yıllık geçiş bölümleri de sıklıkla tercih edilmektedir. Dikey Geçiş Sınavı kapsamında geçilebilecek bölümlerde ise bankacılık, finans, sigortacılık, çalışma ekonomisi gibi lisans programları yer almaktadır. Yine ekonomi ya da iktisat gibi lisans programlarına DGS ile geçiş yapılması mümkündür.

Dış Ticaret Eğitimi Sertifika Alınabilecek Kurum Opsiyonları

Dış ticaret ön lisans ya da açık öğretim programı mezunlarının doğrudan sertifika programlarına kayıt olmaları mümkündür. Özellikle yetkinliğini artırmak ya da yöneticilik pozisyonuna yükselmek isteyenler çeşitli sertifika kurumlarını inceleyebilmektedirler. Üniversitelerin ya da özel kurumların sunmaya devam ettiği dış ticaret eğitimi sertifika seçenekleri fazlasıyla yarar sağlamaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse öncelikle üniversitelerden alınabilecek dış ticaret eğitimi fırsatlarından söz edilebilmektedir. 7 Renk Akademi'ye bu konuda güvenebilirsiniz. Bunların yanı sıra özel kurumlar ve farklı üniversiteler de incelenebilmektedir. Online eğitim modellerinin de bulunması sayesinde uzakta bulunan üniversitelerden sertifika alınması kolaylaşmaktadır.

Dış Ticaret Uzmanı İş Tanımı ve Olanakları

Dış ticaret eğitimini tamamlayanların hangi alanlarda çalışabildikleri de araştırılan konular arasında yerini bulmaktadır. Bu nedenle öncelikle mezunların hangi alanlarda hakimiyet ve yetkinlik kazandıklarını açıklamak gerekmektedir. Böylelikle önce dış ticaret uzmanlarının iş tanımlarının betimlenmesi mümkündür. Dış ticaret eğitimi boyunca finans, ekonomi, hukuk, muhasebe, işletme ve yabancı dil gibi dersler alınmaktadır. Dolayısıyla bu eğitimlere uygu iş olanaklarının oluştuğundan söz edilebilmektedir. Dış ticaret eğitimi ön lisans programlarını tamamlayan kişilerin küçük ya da orta ölçekli firmalarda iş hayatına atılmaları uygundur. Bu firmaların dış ticaret departmanlarında dış ticaret uzmanı olarak çalışılmaya başlanmaktadır. Ayrıca uluslararası bağlamda çalışan lojistik firmalarına başvurulabilmektedir. Yine gümrüklerde ve müşavirlik firmalarında iş bulunması söz konusudur. Bu sebeple eğitim seviyesinin sertifika gibi programlarla desteklenmesi kişilerin öne çıkmasını sağlayacaktır.

Avrupa Birliği temsilciliklerinde dış ticaret uzmanlarının çalışması mümkün görünmektedir. Bir başka çalışma alanı ise dış ticaretle ilişkili işletmelerde iş bulunması olarak örneklendirilebilmektedir. Gümrük komisyoncularının yanında iş bulunması da mümkündür. Hatta belirli sınavlardan başarılı notların alınması ile birlikte B karnesi alınabilmektedir. Bu karne kişilerin gümrük müşavir yardımcısı olarak işe girebilmelerini sağlamaktadır. Özel kurumlarda iş bulunması gibi kamuya bağlı kurumlarda çalışılması da uygundur. Dolayısıyla iş olanaklarını değerlendiren dış ticaret uzmanları mutlaka hangi sektörde çalışmak istediklerini hedeflemelidirler. Genellikle ithalat ve ihracat konusunda yetkin becerilerin sağlanması gerektiği dış ticaret çalışma alanında ülke ekonomisine ve ticari faaliyetlere katkıda bulunulması önemlidir. Kişilerin hem kendi potansiyellerini hem de çalıştıkları firmanın ticari potansiyellerini geliştirmeleri beklenmektedir.

Değerli okuyucumuz. Siz de dış ticaret eğitimi hakkında daha geniş bilgiye sahip olmak isterseniz buraya tıklayarak dış ticaret programlarımıza göz atamanızı öneririz.

Ayrıca aldığınız belgeleri cvlerinize ve www.kariyer.net gibi sitelere eklebilirsiniz.