Çocuk Gelişimi Maaşları Ne Kadar Oldu?
22nd September 2021 By 7 Renk
blog

Çocuk gelişimi mezunlarının iş hayatına atılmadan önce merak ettikleri bir konu maaşların seviyesine yöneliktir. Ayrıca mezunların yanı sıra çocuk gelişimi okumak isteyen adayların da ileride ne kadar maaş alabileceklerini sorguladıkları görülmektedir.Çocuk gelişimi maaşları hangi sektörde çalışıldığına göre değişebilmektedir. Bu durumda devlet kurumlarında verilen maaşların ayrı düzlemde açıklanması gerekmektedir. Çünkü iş kapsamı özel kurumlarda yerine getiriliyor ise maaşlar oldukça değişken tutarlara sahip olabilmektedir. Ortalama çocuk gelişimci maaşları belirtilebilse de bu miktarın kurumlara bağlı olduğu unutulmamalıdır. Günümüzde çocuk gelişimi mezunlarının artışta olduğu da bilinmektedir. Geçmiş yıllardan beri eğitim sektöründe çocuk gelişimi ve okul öncesi eğitimi gibi bölümleri tercih edenler oldukça fazladır. Dolayısıyla çalışma alanlarının ve kontenjanların da sürekli olarak yükseldiği söylenebilmektedir.

Çocuk gelişimi uzmanlarını birden çok sektörde iş bulmaları mümkündür. Devlet bünyesinde en düşük maaşın asgari ücreti aşan bir seviyede bulunduğu görülmektedir. Mesleğe yeni adım atan çocuk gelişimi eğitmenleri 5.000 TL civarında bir maaş alabilmektedir. Özel kurumlarda ise ortalama ücretin yine asgari ücretin üzerinde seyrettiği belirtilebilmektedir. Ortalama maaş düzeyinin 3.000 Türk Lirası üzerinde bulunduğu anlaşılmaktadır. Çocuk gelişimi ve eğitimi bölümünün okunmasıyla birlikte çalışma alanlarına geçiş için gerekli yetkinlik kazanılmaktadır. Ayrıca çocuk gelişimi mezunlarının yüksek lisans ya da sertifika süreçlerinde eğitimlerini yükseltmek istedikleri de görülmektedir. İş bulma sürecinde daha yüksek bir eğitim düzeyini tamamlamak isteyenlerin yüksek lisans programlarını tamamlamaları uygundur. Bunun yanı sıra MEB ve üniversite onaylı sertifikaların alınması da mümkündür. Gerek özel kurumlarda gerek MEB bünyesinde çocuk gelişimi bölümüne katkı sağlayan sertifika eğitimleri vardır. Üniversitelerin sunduğu sertifikalar da çoklu opsiyonları barındırmaktadır.

Çocuk Gelişimi Mezunları Hangi Sektörlerde Çalışabilir?

Çocuk gelişimi bölümünü okuyan bireyleri farklı çalışma alanları beklemektedir. Özel sektörde yer alan çeşitli kurumlarda iş hayatına başlanması mümkündür. Ayrıca devlet kurumlarının farklı düzeylerinde de mesleğin yetkinlik sağladığı iş pozisyonları bulunabilmektedir. Genellikle çocuk gelişimi maaşları çalışılacak kuruma ya da pozisyona göre değişkenlik gösterebilmektedir. Özellikle çocuk gelişimi ve eğitimi okuyanların devlete bağlı anaokullarında ya da okul öncesi eğitim merkezlerinde işe girmek istedikleri görülmektedir. Ancak bu eğitim kurumlarının haricinde birçok bağlamda çalışma pozisyonu yakalanabilmektedir. Özel kurumların kreş ya da eğitim merkezlerinde de işe başlanabilmektedir. Çeşitli rehabilitasyon merkezlerinde çalışmayı hedefleyen kişiler de çocuk gelişimi ve eğitimi okuyabilirler. Özel okulların rehberlik ve çocuk gelişimi departmanlarında iş bulunması mümkündür. Ayrıca hastanelerin ilgili bölümlerinde de çocuk gelişimci olarak çalışma imkanı vardır.

Günümüzde çalışma alanlarının genişlemesi ile birlikte çocuk gelişimi mezunlarının iş bulma olasılıkları da artmaktadır. Dolayısıyla farklı kurumlarda farklı statülerde işe başlanması uygundur. Yeni mezunların alabilecekleri çocuk gelişimi maaşları ile tecrübeli çalışanların aylıkları değişkenlik gösterebilmektedir. Nitekim devlet bünyesinde belirlenen eğitmen maaşlarının çoğu bağlamda buna uygun biçimde hesaplandığı bilinmektedir. Çocuklarla iç içe olan ve sosyal ya da psikolojik boyutlarda yetkin becerileri taşıyan çocuk gelişimcisi çalışanlarının alabilecekleri maaşları merak ettikleri görülmektedir. Özel sektörde ön plana çıkmak için eğitim seviyesinin yüksek boyutlara taşınması olağandır. İşte bu gibi konularda yüksek lisans ya da çeşitli sertifika programları öneme sahiptir. Eğitim sertifikası, kişisel gelişim ya da çocuk gelişimi sertifikası, oyun terapisi sertifikası gibi sayısız eğitime kayıt olunması uygundur.

Çocuk Gelişimcilerin Devlet Kurumlarındaki Maaşları

Özel iş ilanı platformlarına bakıldığında en düşük çocuk gelişimcisi maaşlarının 3.000 Türk Lirası üzerinde olduğu görülmektedir. Zamanla özel kurumların da asgari ücreti baz alarak maaş zamanları uyguladıkları söylenebilmektedir. Devlet kurumlarına bağlı olarak çalışacak çocuk gelişimi mezunlarının da tecrübelerine ve iş deneyimlerine göre yüksek maaşları almaları mümkündür. Özel kurumlardan alınabilecek maaşların kuruma ve çalışma alanına göre 5.000 TL’nin üzerine çıktığı belirtilebilmektedir. Çocuk gelişimi maaşları devlet bünyesinde en düşük 5.000 TL ile başlamaktadır. Devletin belirttiği 9/ 1 derecesinde olan yani yeni mezunların bu maaş düzeyi ile iş hayatına atılmaları söz konusu olacaktır. Bununla birlikte eğitim sektöründe çocuk gelişimcinin hangi bölümde çalışacağı da maaş miktarında ufak değişimlerin oluşabileceğini yansıtmaktadır.

Çocuk gelişimi ve eğitimi okuyan kişilerin çeşitli eğitim düzeylerini tamamlamalarının ardından iş kapsamına dair yetkinlik kazandıkları bilinmektedir. Örneğin 5/ 2 derecesinde bulunan çocuk gelişimcilerin 5.500 TL maaş alabildikleri belirtilmektedir. Bu dereceye sahip olunması için meslek hayatında 10 sene deneyim kazanmış bir memur olunması gerekmektedir. 1/ 4 derecesinde olan bir çocuk gelişimci ise 6.000 Türk Lirasını bulan maaşlara sahip olmaktadır. Bu dereceyi kazanan bir çocuk gelişimi çalışanı meslekte 25 sene deneyime ulaşmalıdır.

Değerli misafirimiz. Siz de çocuk gelişimi  hakkında daha geniş bilgiye sahip olmak isterseniz buraya tıklayarak çocuk gelişimi programlarımıza göz atamanızı öneririz.

Ayrıca aldığınız belgeleri cvlerinize ve www.kariyer.net gibi sitelere eklebilirsiniz.