Aile Danışmanlığı İçin Nasıl Sertifika Alınır?
17th September 2021 By 7 Renk
blog

ile danışmanlığı sertifikası almak adına özel kurumlara veya devlet üniversitelerine başvurulabilmektedir. Elbette bu süreci başlatmadan önce akademik yeterlilik koşullarının da gözden geçirilmesi önemlidir. Çünkü aile danışmanı olunması amacıyla alınan sertifikaların belirli katılım koşulları vardır. Bu sertifika katılım şartları kişilerin hangi akademik bölümlerde eğitimlerini tamamlamış olmaları gerektiğini yansıtmaktadır. Aile danışmanı olmak isteyenlerin öncesinde yeterli bir lisans programından mezun olmaları gerekmektedir. Bu programların arasında çocuk gelişimi, sosyal hizmetler gibi eğitimler vardır. Sosyologların ya da psikologların sıklıkla aldıkları sertifikalardan biri de aile danışmanlığı eğitimi olmaktadır. Bu sertifikanın alınmasıyla birlikte lisans düzeyindeki yetkinliğin iş alanına yöneltilmesi mümkündür.

Sertifikanın alınması ise uygun programa kayıt olunmasıyla başlamaktadır. Aslında günümüzde sayısız devlet üniversitesinin de aile danışmanlığı için sertifika programlarını açık tutuğu görülmektedir. Dolayısıyla sertifikanın alınacağı eğitim paketine ulaşılması pek de zor olmamaktadır. Özellikle eğitim nasıl yürütüleceğine karar verilmelidir. Elbette aile danışmanı olmak isteyen bir kişi koşulları inceledikten sonra çeşitli kurumlardaki eğitim olanaklarını da gözden geçirmelidir. Yüz yüze eğitim ile programa katılmak isteyenler buna uygun üniversiteleri veya özel sertifika kurumlarını seçebilmektedirler. Ancak uzaktan eğitim ile verilen sertifikalar da uzak mesafede bulunan güvenilir kurumlardan eğitim paketinin alınmasını sağlamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sunulan özel aile danışmanlığı programları da bulunmaktadır. Buradaki yüz yüze ve uzaktan eğitim modelleri de kişilerin iş hayatında ilerlerken yeni bir alana yönelmelerine olanak tanımaktadır.

Aile Danışmanlığı Sertifikası Hangi Alanda Geçerlidir?

Aile danışmanı olmayı hedefleyen bireyler öncelikle lisans eğitimlerini geçerli bölümlerde yapmış olmalıdırlar. Bu lisans programlarının arasında ise yalnızca çocuk gelişimi ya da sosyoloji gibi bölümler bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra PDR eğitimini tamamlamış olan bir kişi de aile danışmanlığı sertifikası alabilmektedir. Psikoloji lisans mezunlarının lisans sürecini tamamlamaları ile birlikte sertifika programlarına başvurmaları uygundur. Sosyal hizmetler okuyan bir bireyin de lisans düzeyindeki yeterliliği kazandığı bilinmektedir. Pratisyen hekimler ya da hemşireler de aile danışmanı olma yolunca çeşitli sertifika eğitimlerine kayıt olabilirler. Ayrıca uzman hekimlerin ve asistanların da aile danışmanlığı eğitimlerine katılabilme şansları bulunmaktadır. Ancak kayıt olunacak kurumun eğitim şartları mutlaka dikkatli bir biçimde incelenmelidir.

Hem psikoloji hem de sosyoloji ile koşutluk gösteren aile danışmanlığı günümüzdeki önemi koruyan mesleklerdendir. Dolayısıyla kişilerin bir sertifika programını tamamlayarak uygulama becerilerini artırmaları yerinde olacaktır. Bununla birlikte aile danışmanlığı hizmeti oldukça farklı kurumlarda iş imkanı yaratmaktadır. Kamu kurumlarının ilgili bölümlerinde iş olanağı bulunması söz konusudur. Çoğu üniversite onaylı sertifika programının MEB geçerliliği sunduğu görülmektedir. Dolayısıyla eğitim kurumlarının sosyal hizmetler bölümlerinde de çalışmak uygun hale gelmektedir. Elbette eğitim düzeyinde bu işi yapmak isteyen bireyler eğitim sertifikası da alabilirler. Yine çalışma olanakları arasında çocuk gelişimi, aile ve evlilik terapistliği, çocuk esirgeme kurumları gibi seçenekler vardır. Bunun haricinde aile danışmanı unvanını alan ve yetkinliğini doğrulatan bir bireyin kendi işini kurması mümkündür. Özel ofislerde aile danışmanı uzmanı olarak iş hayatına geçiş sağlanabilmektedir.

Aile Danışmanı Sertifikası İçeriğindeki Dersler

Aile danışmanlığı sertifikasının içeriği de oldukça kapsamlıdır. Nitekim meslek tanımının içeriğine bakıldığında çoklu uygulamalar bulunmaktadır. Bir aile danışmanlığı sertifikası sayesinde tüm kuramsal ve uygulamalı hususlar öğrenilmektedir. Özellikle bireylerin travma süreçlerinin doğru yönetilmesi gerekmektedir. Bunun hangi terapi yöntemleriyle sağlanabileceği bir aile danışmanının hakim olması gereken hususlardandır. Aile içerisindeki geçim problemleri de aile danışmanının çözüm ürettiği noktalardandır. Çocukların evlat edinildiği aile ortamlarında çocuk psikolojisi ile ebeveyn davranışlarının yönlendirilmesi de iş tanımlarının arasında bulunmaktadır. Bununla birlikte aile içi şiddet, duydu durum sorunları gibi hususlarda da aile danışmanlarına başvurulmaktadır. Eğitim alanında çalışmaya başlayacak bir aile danışmanı ise çocuk ile ebeveyn dengesinin kurulmasında desteği alınacak yetkin kişilerden olmaktadır.

Günümüzde sertifikaların içeriğine bakıldığında kapsamlı çalışmalar görülmektedir. Öncelikle temel teorik bilgilerin uygulanması söz konusudur. Çoğu özel kurumda ya da devlet kurumunda sertifika programlarına uygulamalı derslerin eklenebildiği bilinmektedir. Böylece kişilerin meslek hayatına atılmadan önce becerilerini doğrulamaları ve tecrübe edinmeleri mümkündür. Aile danışmanı eğitimi sayesinde adayların kreşlerde ya da aile danışmanlığı merkezlerinde çalışmaya uygun hale geldikleri söylenebilmektedir. Bunların haricinde rehabilitasyon merkezlerinde iş bulunması da mümkündür. Süre bakımından genellikle 5-6 ay süren aile danışmanlığı programları kapsamına göre daha kısa ya da uzun olabilmektedir. Ücretlendirmeler ise başvurulan kuruma göre değişkenlik gösterebilmektedir. Teknik uygulamaların yanı sıra özel stratejilerin de edinildiği programlarda özel meslek alanı bilgileri tamamlanmaktadır.

Değerli misafirimiz. Siz de aile danışmanlığı  hakkında daha geniş bilgiye sahip olmak isterseniz buraya tıklayarak aile danışmanlığı programlarımıza göz atamanızı öneririz.

Ayrıca aldığınız belgeleri cvlerinize ve www.kariyer.net gibi sitelere eklebilirsiniz.