Oyun Terapisi Çalışmalarını Kimler Uygulamaktadır?
15th September 2021 By 7 Renk
blog

Türkiye’de yapılan oyun terapisi çalışmalarının incelenmesi ile birlikte oyun terapisti olmak isteyen kişilerin hangi etaplardan geçecekleri belirtilmelidir. Öncelikle eğitim düzeyinin tamamlanması için hangi bölümlerden mezun olunması gerektiği açıklanmalıdır. Elbette psikoloji ya da eğitim alanında lisans düzeyini tamamlamış olan bir bireyin oyun terapisti olması mümkündür. Ancak lisans programının tamamlanmasıyla beraber oyun terapisi üzerine bir sertifika alınması kişinin iş yetkinliğini yükseltecektir. Nitekim temel eğitim sürecinde çocuk psikolojisi ve eğitimi bağlamında her öğrencinin yetkinlik seviyesine ulaştığı bilinmektedir. Fakat iş alanında oyun terapisi olarak özel bir mesleği tercih edeceklerin online ya da yüz yüze sertifika programlarından yararlanmaları büyük bir olanaktır. Böylelikle iş kapsamının ve uygulanacak çalışmaların daha net becerilere ulaştırılması mümkündür.

Yukarıda sunulan yetkinliği kazanan kişiler oyun terapisti olmak için eğitimlerini tamamlamış olacaklardır. Türkiye’de günümüzde pek çok eğitim veya psikoloji branşından mezun olmuş kişilerin oyun terapistliği yaptığı bilinmektedir. Lakin bu kişiler mutlaka oyun terapisti eğitimleri ile birlikte mesleğe adım atmaktadırlar. Psikolojik danışmanlık, rehberlik, çocuk gelişimi, okul öncesi öğretmenliği gibi bölümlerden mezun olan kişiler oyun terapisti olarak çalışabilmektedir. Burada oyun terapisini uygulayan uzman kişilerin oyun terapisti olarak adlandırıldığı da ortaya çıkmaktadır. Özel eğitim lisans programını tamamlamış olan bireyler de oyun terapistliği için sertifika alabilirler. Bir sertifika oyun terapisti olmak için tamamen yetkinlik sağlamamaktadır. Dolayısıyla öncesinde 4 senelik bir lisans eğitiminin ilgili branşlarda alınmış olması gereklidir.

Oyun Terapisti Olmak İçin Tamamlanması Gereken Eğitimler

Oyun terapisti olmak isteyen kişilerin psikoloji ya da eğitim alanında lisans programlarından mezun olmaları mühimdir. Bu nedenle branş örneklerinden söz etmek de yerinde olacaktır. Psikoloji ve psikiyatri alanlarından mezun olan bir kişi oyun terapisti olabilmektedir. Yine rehber ve psikolojik danışmanlık eğitimini tamamlayan bir mezun oyun terapistliğine adım atabilmektedir. Türkiye’de yapılan oyun terapisi çalışmalarının incelenmesiile birlikte farklı ilgili lisans programlarının da oyun terapistliğine uygun olduğu görülmektedir. Bunların arasında pedagog, aile danışmanı, çocuk doktoru gibi meslek tanımlarının da yer aldığı söylenmelidir. Lisans programını çocuk gelişimi, okul öncesi eğitimi, sosyal hizmetler olarak seçmiş mezunların da oyun terapisti unvanına erişmeleri mümkündür.

Oyun terapisi için uygun olan çocukların saptanması da önemli bir süreçtir. Yani sertifika ile lisans eğitimlerini tamamlamış olan oyun terapisti adaylarını detaylı bir süreç beklemektedir. Oyun terapisinin hangi yaş aralığında ya da hangi durumlarda gerekli olduğuna karar verilmesi mühimdir. Elbette terapilerde hangi uygulamaların yapıldığı ve ne gibi psikolojik hususların izlendiğinin de açıklanması gerekmektedir. Bir çocuğun hem psikolojik hem de fiziksel tepkimelerinin, davranışsal ve zihinsel yorumlamalarının yapılmasında etken olduğu görülmektedir. Dolayısıyla oyun terapisti uzmanlarının gözlem süreçlerinde doğru oyun uygulamalarını tercih etmeleri de önemini artırmaktadır. İşte oyun terapisti eğitim programları içerisinde bir uzmanın sahip olacağı tüm yetkinlikler aktarılmaktadır. Böylece uzmanların doğru teknikler ışığında çocukları bireysel olarak yönlendirmeleri mümkün hale gelmektedir.

Oyun Terapisine Hangi Dönemde Başlanmalıdır?

Çocuğuna oyun terapisi aldırmak isteyen ebeveynlerin de uzmanlar kadar dikkatli hareket etmeleri gereklidir. Bu nedenle oyun terapisinin hangi yaş aralığında ve hangi gerekli durumlarda önemli bir rol oynadığı açıklanmalıdır. Bilimsel çalışmalar sonucunda ulaşılan yaş aralığı 2 ve 11 yaş arasıdır. Ancak özel gereksinimli bireylerde ya da travma yaşayan çocuklarda bu yaş aralığı değişebilmektedir. Dolayısıyla oyun terapistinin ve başvurulan kurumun gerekli testleri uygulamaları mühimdir. Bu terapilere ihtiyaç duyulan durumlar arasında farklı fiziksel ve zihinsel hususlar yer almaktadır. Özellikle travma sonrasında çocukların oyun terapisine dahil edilmeleri faydalıdır. Yine şiddet veya taciz, aile bağlamındaki sorunlar, ebeveyn vefatı durumlarının sonrasında çocukların oyun terapisi ile gözlemlenmeleri gereklidir. Dolayısıyla Türkiye’de yapılan oyun terapisi çalışmalarının incelenmesipek çok uzmana ve ebeveyne yol göstermektedir.

Farklı oyun terapisi tercih sebepleri de bulunmaktadır. Burada yalnızca olumsuz etkenlerin belirtilmesi yeterli olmayacaktır. Özel yetenekli çocukların ya da hiperaktivite sergileyen çocukların da oyun terapisine katılması mümkündür. Ayrıca bireysel gelişim sorunları yaratabilecek uyku, konuşma, korku problemlerinde oyun terapisinin faydası büyüktür. Psikolojik karmaşalar ve problemler çocukların gelişim süreci ile fiziksel tepkimelerini doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle kıskançlık, üzüntü, kaygı sorunları için de oyun terapisi desteği alınması yararlıdır. Evlat edinilmiş çocuklarda da duygu durumunu tespit etmek için oyun terapileri uygulanabilmektedir. Bununla birlikte yeme problemlerinin her türlü evresinde terapilerin uygulanması olağandır. Özgüven sorunu yaşayan ya da tam aksine saldırganlık gösteren çocukların da gelişim süreci tamamlanmadan önce oyun terapisi desteğiyle gözlemlenmesi iyi olacaktır.