Psikoloji Sertifika Programlarının İçerikleri Nasıldır?
14th September 2021 By 7 Renk
blog

Psikoloji Sertifika Programlarının İçerikleri Nasıldır?

Psikoloji sertifika programları konusunda yapılan araştırmalar giderek artmaktadır. Çünkü yalnızca meslek yeterliliğini kazanmak isteyen psikolog adaylarının bu gibi programlara başvurmadıkları bilinmektedir. Hatta özellikle farklı iş alanlarında kendi becerilerini yükseltmek isteyen kişilerin bu gibi psikoloji sertifikası programlarına eğilim gösterdikleri ortadadır. Burada sertifikaların birbirinden farklı psikoloji alanlara hitap edebildiğinden söz etmek gereklidir. Yani bir psikoloji sertifikası almak isteyen öğrencinin ya da çalışanın önünde çeşitli seçenekler belirmektedir. İşte kişinin kendi mesleğine veya yetkinlik kazanmak istediği hususa göre doğru psikoloji sertifikasını alması oldukça önemlidir denebilir. Psikoloji sertifika programlarını hem psikolog adayları hem de farklı meslek grubu çalışanları için incelemek yerinde olacaktır.

Bir sertifika programına kaydolmadan önce kişileri çoklu seçenekler beklemektedir. Özellikle online eğitim programlarının artışa geçmesiyle birlikte psikoloji sertifikası almanın yolları da çoğalmıştır. Tüm alanlarda sertifika veren özel kurumlara veya devlet üniversitesi programlarına göz atılabilmektedir. Burada yine alınacak sertifikanın kapsamına göre belirli ücretlendirmelerle karşılaşılabilmektedir. Lakin iş ortamında kriz yönetimi, sinir ve öfke kontrolü gibi programların birçok kurumda ücretsiz sertifika olanakları bulunmaktadır. Dolayısıyla iş ortamında yalnızca psikolojik yetkinliğini artırmak isteyen bir birey rahatlıkla birden fazla psikoloji sertifikasına sahip olabilmektedir. Elbette akademik yetkinliğini tamamlamak isteyen bir psikolog adayı ise çok daha ayrıntılı sertifika programlarına kaydolmalıdır. Paketler halinde online ya da yüz yüze alınabilen eğitimler aile danışmanlığından yaşam koçluğuna kadar değişik meslek alanlarına hitap etmektedir.

Psikoloji Sertifikasını Hangi Meslek Grupları Alabilir?

Sertifika programlarının dünya çapında geçerliliğe sahip olanları da oldukça fazladır. Yani yabancı dili olan bireyler psikoloji sertifika programları arasında bulunan uluslararası seçenekleri de değerlendirebilirler. Bununla birlikte ülke bazında psikolog unvanına sahip olacak öğrencilerin ya da yeni mezunların kendilerine katabilecekleri birbirinden farklı sertifika olanağı vardır. Temel ve genel psikoloji eğitimlerinin her ilde bulunan özel kurumlar tarafından edinilebildiği görülmektedir. Bu nedenle psikoloji sertifikasını kimler alabilir gibi bir soruya cevap olarak öncelikle psikolog adaylarını göstermek gereklidir. Çünkü herhangi bir lisans programında temel psikoloji programlarına hakimolan mezunların önünde bitmek bilmeyen bir yol bulunmaktadır. Bu yolda hangi ilgili disiplinde veya alt alanda çalışacağına karar veren öğrenciler yüksek lisans ile unvanlarını kazanabilirler. Ancak doğrudan istenilen psikoloji branşına uygun bir sertifika programına yazılarak da bu yetkinlik kazanılabilmektedir.

Kişisel gelişim, çocuk gelişimi, evlilik terapisti, aile danışmanlığı gibi alanlarda çalışmak isteyen psikolog adayları bu meslek kapsamlarına uygun olarak sunulan sertifika paketlerine adım atabilirler. Lakin diğer tüm branşların içerisinde de psikoloji sertifikasına sahip olmak bireyleri bu konudaki yetkinlikleri sebebiyle öne çıkaracaktır. Özellikle mesleki yeterlilik konusu bir yana kişinin kendi iş tanımında verimli olabilmesi için de psikoloji eğitimi almış olması mühimdir. Böylece turizm, eğitim, halkla ilişkiler, uluslararası ticaret, yaşam koçluğu gibi meslek alanlarında çalışanlar da daha yetkin bir düzeye ulaşabilirler. Bilhassa insan ilişkilerinin fazla olduğu meslek tanımlarında kişinin kendi davranışları kadar insan psikolojisi üzerinde de temel eğitimlerine sahip olması gereklidir.

Psikoloji Sertifika Programları ve İlgili Meslek Alanları

Psikoloji sertifikalarının alındığı bağlama göre geçerlilikleri olmaktadır. Yani psikoloji sertifika programları içeriğinin dikkatle incelenmesi gereklidir. Bu husus psikoloji lisans mezunları için de geçerlidir. Mezuniyetinin ardından psikoloji sertifika programları arasındaki seçeneklerini değerlendiren psikolog adayları farklı eğitim süreçlerine dahil olabilirler. Bunların arasında öne çıkan ilk eğitim temel psikoloji eğitimleri olarak bilinmektedir. Elbette bunun haricinde çocuk gelişimi alanındaki sertifika programları da ön plana çıkmaktadır. Çünkü anaokulu, kreş, özel çocuk gelişimi kurumları gibi bağlamlarda çalışmak isteyen kişiler çocuk gelişimi ve psikolojisi sertifikalarını almalıdırlar. Benzer bir sertifika programı da aile ve çift terapisi üzerinedir. Aile danışmanı ya da evlilik terapisti olarak kariyerlerine adım atmak isteyen psikolog adayları bu bağlamda yetkinlik kazanabilecekleri programlara başvurabilirler.

Psikoloji sertifikalarının eğitmenlik alanında da önemli bir konuma sahip olduğu bilinmektedir. Gerek çocuk gelişimi gerek ise eğitim psikolojisi üzerine farklı kapsamları barındıran eğitim programlarına kaydolmak mümkündür. Firma bazlı meslek gruplarında çalışan kişiler ise stresle başa çıkma veya kişisel gelişim alanlarında ücretsiz psikoloji sertifikaları alabilirler. Bu gibi eğitim süreçlerinin yalnızca bireysel gelişime değil ayrıca takım çalışması ve ekip yönetimine de fayda sağladığı ortadadır. Dolayısıyla özellikle yönetici gruplarının ve insan ilişkilerinde aktif bir mesleği yerine getirenlerin psikoloji eğitimlerini ihmal etmemeleri yerinde olacaktır. Dilbilim mezunları için de psikoloji eğitimleri önemli bir aşamadır. Nitekim dil bozuklukları, dil terapistliği, yazarlık, tercümanlık veya adli dilbilim gibi alanlarda insan psikolojisinin kuramsal ve uygulamalı detaylarının bilinmesi gereklidir.

Uzaktan eğitim fırsatının günümüzdeki yaygınlığı ile online sertifika taleplerinin de arttığı görülmektedir. Aslında uzaktan eğitim ile alınabilen sertifika paketleri uzun zamandır uygulanmaktadır. Ancak yakın zamanda gerek yurtiçinde gerek ise yurtdışında bulunan ücretsiz sertifika programlarının kişilerin olanaklarını çoğalttığı görülmektedir. Burada uluslararası boyutta tanınan üniversitelerin de eğitim programlarına katılmanın mümkün olduğu belirtilmelidir. Elbette bu kurumlardan alınacak eğitim içerisinde ücretsiz ders paketleri bulunsa da sertifikayı alırken belirli bir ücret ödenmelidir. Ancak yurtiçi eğitim programlarına bakıldığında üniversite onaylı sertifika almak için ücretsiz paketlerin seçilebildiği görülmektedir. İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerindeki birçok üniversitede online ya da yüz yüze sertifika programları bulunmaktadır.

Elbette üniversitelerin onay verdiği özel sertifika programları da bulunmaktadır. Özel kurumların artık MEB, YÖK ve E-devlet geçerliliğine sahip sayısız sertifika seçeneğini sunduğu bilinmektedir. Eğitim sürecini uzaktan ders ile yürütecek olan kişilerin böyle programlara ulaşmaları daha kolaydır. Çünkü hangi şehirde bulunulduğu fark etmeden kayıt işlemi sonrasında farklı alanlara dair eğitimlere erişilebilmektedir. Eğitim paketinin kapsamına göre ücretlendirmeler değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak ücretsiz sertifika programlarıda oldukça fazladır. Canlı derslerin veya teorik derslerin bulunduğu birbirinden farklı eğitim paketlerine ulaşmak olağandır.

Üniversite Onaylı Sertifikalar Nereden Alınabilir?

Eğitim hayatı boyunca lisans öğrencilerinin oluşturacakları özgeçmişe yetkinliklerini katmak istedikleri bilinmektedir. Her ne kadar lisans programları kişilerin temel yetkinliklerini sergilese de üniversite onaylı sertifika verileri kişiyi bir adım öne çıkarabilmektedir. Nitekim uluslararası geçerliliğe sahip olan bir sertifika bireyin çalışma yetkinliğini oldukça yükseğe taşımaktadır. Dolayısıyla eğitim sektöründe olduğu gibi diğer iş alanlarında da lisans eğitimlerinin bir sertifika ile taçlandırılması mümkündür. Böylece kişinin yetkinliğinin ayrıntılı olarak onaylandığı bir belgeden söz edilebilmektedir. Tabi bu bağlamda Türkiye içerisindeki üniversite seçeneklerine online yurtdışı bazlı programlar da eklenmektedir. Anadolu Üniversitesi de mutlaka programları incelenmesi gereken ve çeşitli sertifika eğitimlerini sunan yurtiçi seçeneklerindendir.

Sertifika türlerinden bahsederken Meb onaylı ve E-devlet onaylı sertifikaların içeriğini açıklamak yerinde olacaktır. Nitekim Türkiye’de çalışacak olan veya yurtiçi bağlantılı bir firmada çalışan bireylerin Meb onaylı sertifika programlarını araştırdıkları görülmektedir. Üniversite onaylı sertifikalarda nasıl ki bu kurumun onayı bulunuyor ise Meb onayı sertifikalarda da aynı durumdan söz edilebilmektedir. Ancak özellikle eğitim alanında çalışanlar ya da çalışan adayları Meb onaylı sertifikaların faydasını göreceklerdir. E-devlet onaylı sertifikalarda da yüksek yetkinliğin devlet onayına sahip olduğu anlaşılmaktadır. Dolayısıyla böyle güvenilir eğitim paketlerine adım atmak her zaman garantili bir sertifikaya ulaşılmasını sağlamaktadır. 

Üniversite Onaylı Eğitimlerin Geçerliliği Nedir?

Üniversite onaylı sertifika programlarının geçerliliği oldukça kapsamlıdır. Nitekim bir lisans programında da eğitim sürecinin onaylandığı bilinmektedir. Sertifika programları ise daha çok alana yönelik olmaktadır. Dolayısıyla bu alanda veya beceride tamamen yetkinliğe ulaşıldığı sertifikalar ile doğrulanmaktadır. Özellikle yurtiçi ve yurtdışı düzlemlerdeki üniversitelerin herhangi birinden sertifika almak kişinin bu eğitim kurumu tarafından aldığı beceri kapsamında geliştirildiğini göstermektedir. Bununla birlikte üniversitelerin sertifika programları bazı özel kurumlarda da mevcuttur. Buradan çıkarılacak sonuç ise sertifikanın üniversite, Meb veya E-devlet onaylı olmasının geçerliliğini artırdığıdır. Ancak yine de elde edilebilecek kurum seçenekleri çeşitlidir. Böylece kişinin kendi iş tanımına veya kariyer hedefine uygun olan eğitim programını saptaması kolaylaşmaktadır.

Ücretli olan eğitim paketlerinde üyelik kaydının ardından programın ders kaydının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Belirlenen ders kapsamına ve ders sistemine uygun biçimde süreklilik gösterilmelidir. Nitekim canlı ders ile uygulamalı ve görüntülü katılım beklenen dersler aksatılmamalıdır. Ücretin ödenmesiyle birlikte programın bitiş süresine kadar tüm dersler, sınavlar, ödevler ve uygulamalar yerine getirilmelidir. Süreç bittiğinde ise sertifikanın hem online hem kapıya teslim ile elde edilmesi mümkündür. Görüldüğü üzere üniversite sertifikaları için birbirinden farklı kurum seçeneği olduğu gibi ders opsiyonu da fazladır. Temel eğitimler arasında yer alan etkili konuşma, insan ilişkileri, bilgisayar becerileri veya kriz yönetimi gibi derslerin incelenmesi yerinde olacaktır. Alanında yükselmek isteyen kişilerin ise çok daha yoğun ders paketlerine katılmaları uygundur. Bunlar arasında yabancı dil programları, çocuk gelişimi sertifikaları gibi sayısız meslek tanımına dair eğitim süreçleri yer almaktadır.

Değerli misafirimiz. Siz de bu ve benzeri eğitimler hakkında daha geniş bilgiye sahip olmak isterseniz buraya tıklayarak 7 Renk Akademi eğitimlerine göz atamanızı öneririz.

Ayrıca aldığınız belgeleri cvlerinize ve www.secretcv.com gibi sitelere eklebilirsiniz.